24.9.2016

Niezwykły profesor zachwycił uczniów

 
 
 

- Dlaczego Pan jest taki pozytywny? - zapytała 78 - letniego profesora jedna z uczennic warszawskiego technikum, które jako pierwsze zgłosiło swój udział do akcji społecznej ZAUWAŻENI. Do działania na rzecz seniorów uczniów zachęcał jeden z ambasadorów naszej akcji, prof. Krzysztof Bielecki. – Jest niesłychanie energetyczny! – zachwycali się młodzi ludzie.

 
 
 
 

"Czy zostaną zauważeni?"

- Włączyłem się do tej akcji nie tylko dlatego, że PESEL mnie do tego upoważnia, ale żeby wesprzeć starszych ludzi, którzy wchodząc w wiek podeszły zaczynają się bać, denerwować właśnie, czy zostaną zauważeni. Czy np. ktoś ustąpi im miejsca w komunikacji? – zaczął rozmowę prof. Bielecki. A potem westchnął: - Ja też kiedyś byłem młody i przystojny.

- Wciąż jest pan przystojny! – spontaniczną uwagę jednej z nastolatek, profesor przyjął z ogromną satysfakcją.

Młodzież z zespołu szkół odzieżowych, kosmetycznych i fryzjerskich w Warszawie bardzo licznie zgłosiła się do akcji ZAUWAŻENI. Nauczyciele otrzymali specjalne scenariusze lekcji wychowawczych, dotyczących zagadnień starości. A dodatkową atrakcją dla uczniów było spotkanie z chirurgiem z 54-letnim stażem, który prócz medycyny kocha też śpiew i sport. -  Wszyscy się starzejemy i musimy zwracać na siebie uwagę. Dzięki tej akcji ma powstać międzypokoleniowy dialog, wspólnota To poprawi sytuację osób starszych, ale też zmieni wrażliwość młodszych – podkreśla Przemysław Wiśniewski, prezes fundacji Zaczyn.

Najważniejszy jest kontakt

Agnieszka Olszewska, nauczycielka w warszawskim technikum, nie ma wątpliwości, że młodzi są na tę zmianę otwarci. - Bo potrafią pomagać i poświęcać czas! – przekonuje.

Najważniejsze zadanie, które spoczywa na młodzieży w ramach akcji ZAUWAŻENI, to nawiązanie kontaktu  ze starszą osobą z najbliższego otoczenia. Uczniowie maja pomóc seniorowi w dotarciu do informacji ułatwiających codzienne życie. Wszystko to mają zebrać następnie w specjalnej teczce – „podręczniku seniora” - i przekazać osobie starszej, którą poznali.

Organizatorzy akcji  - fundacja Zaczyn i UWAGA! TVN - liczą, że przy okazji kontaktów z seniorami, młodzież będzie mogła poznać ciekawe historie lub starać się pomóc w rozwiązaniu aktualnych problemów osób starszych. Zachęcamy uczniów by dokumentowali swoje spotkania z seniorami i wysyłali swoje prace na specjalny konkurs „Ten chłopak. Ta dziewczyna”.

Pozytywne myślenie

Prof. Bielecki zachęcał też młodych ludzi, by poświęcali uwagę swoim dziadkom. - Zobaczycie, jak zbaranieją, kiedy ich poprosicie żeby opowiedzieli o swojej młodości. Oni to świetnie pamiętają! – zachęcał.

Przekonywał, że pozytywne nastawienie do życia ma wpływ na wszystko, łącznie ze zdrowiem. - Jestem 54 lata lekarzem i wiecie co? Jeśli pacjenci myślą pozytywnie, to zdrowieją! – opowiadał.

Młodym ludziom zdradził też swój patent na udany dzień: wywołać uśmiech u przynajmniej trzech osób.

- To było wzruszające spotkanie! Jak z bliskim znajomym!

- Niesłychanie energiczny człowiek! – zachwycali się uczniowie.

Na zakończenie spotkanie profesor zaśpiewał jedną ze swoich ulubionych piosenek: „What a wonderful world”.